JUBILEUSZOWY ALBUM PRIMO

Każda płyta, składowa potrójnego Albumu PRIMO wydanego z okazji 20-lecia działalności chóru ma swoją historię…

a


CD 1 PRIMO – zawiera utwory chóralne przede wszystkim a cappella nagrane w różnych składach wykonawczych na przestrzeni dwunastu lat – od 2004 do 2016. Uchwycona chwila, głównie podczas koncertów i przesłuchań konkursowych, zarówno w Polsce jak i za granicą, a zarejestrowana na CD, stanowi niezwykłą pamiątkę dla kilku pokoleń chórzystów. Dokładne daty powyższych wydarzeń oraz miejsce wykonania przywołują wiele wspomnień….

 

W roku 2014 ważnym wydarzeniem w historii zespołu był udział w X Jubileuszowej Inowrocławskiej Nocy Solannowej pod tężniami, której gospodarzem był Grzegorz Turnau. Specjalnie na tę okazję powstał wakacyjny chór mieszany „PRIMO i Przyjaciele” utworzony wraz ze studentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Całość poprowadziła dyrygent Monika Wilkiewicz. To wówczas narodził się pomysł poszerzenia zespołu o głosy męskie co nastąpiło w nowym roku szkolnym 2014/2015. CD 2 PRIMO powstało w kilku sesjach nagraniowych od kwietnia 2004 do marca 2016 i zawiera głównie znane przeboje muzyki pop w wersji na chór żeński oraz mieszany. Dla chórzystów PRIMO wielką przyjemnością była możliwość współpracy z utalentowanymi pianistami: Piotrem Jańczakiem ( kompozytorem wielu utworów wykonywanych przez PRIMO), Rafałem Tworkiem, Igorem Nowickim, Michałem Gozdkiem i Marcelem Maniewskim.
W ciągu 20 lat działalności PRIMO, szczególne chwile stanowiły coroczne koncerty z repertuarem kolędowym. Warto odnotować, że pierwszy publiczny występ, nowopowstałego chóru szkolnego, odbył się 19.12.1996r. w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy podczas którego wykonano w opracowaniu na trzy głosy: Anioł pasterzom mówił, Przybieżeli do Betlejem i Christus natus est. Przez lata, każde kolejne pokolenie chórzystek poznawało nowe kolędy i pastorałki, poszerzając tym samym repertuar z zakresu tematyki bożonarodzeniowej…. W roku 2014 podczas jednej sesji nagraniowej, w dniu Święta Patronki muzyki sakralnej – św. Cecylii ( 22 listopada) utrwalono piętnaście utworów które stanowią materiał CD 3 PRIMO.
Sesje nagraniowe z lat 2011- 2016 możliwe były dzięki Kamilowi Kęsce, który podjął się także masteringu pozostałych materiałów archiwalnych.
Okładka PRIMO stanowi połączenie wszystkich strojów chóralnych w których zespół koncertował na przestrzeni lat: od biało granatowych „pajacyków” z 1997r., przez „bordowe mundurki” z 2005r., aż do miętowych sukienek z 2015r. i koszulek PRIMO z 2016r. Zdjęcia powstały w czerwcu 2016r. dzięki życzliwości p. Leszka Wasilewskiego, zaprzyjaźnionego fotografa, który wielokrotnie utrwalał ważne momenty działalności chóru.
Album jubileuszowy PRIMO został sfinansowany z otrzymanego w 2016 roku Bydgoskiego Grantu Oświatowego przyznanego przez Wydział Edukacji UM Bydgoszcz oraz dzięki sponsorom: Spółdzielni Mieszkaniowej SIM w Bydgoszczy i Nadwiślańskiemu Związkowi Pracodawców LEWIATAN, który także od roku 2015 objął patronat nad chórem PRIMO.

 

okladka

Brak możliwości komentowania